Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) nedir, neden önemlidir?

Arama motoru optimizasyonu en dogal internet reklam yatırımıdır ve internet pazarlama alanında, web sitesi sahiplerine öncülük, satış ve tanıtım gibi hedeflere ulaşmada yardımcı olur. Arama motoru optimizasyonu sadece pazarlamada fayda saglamaz, şirketler arama motoru optimizasyonundan birçok ticari fayda çıkarırlar. Arama motoru optimizasyonu ile reklam yatırımlarınızın geri dönüşümü çok başarılı olur.

Arama motoru optimizasyonu, verimliliğe göre çok uygun fiyatlıdır, diğer online pazarlama (internet pazarlama) formlari ile yatırımın geri dönüşü ve nitelikli liderlik (leads) oluşturulması konularında da çok önemlidir ayrıca internette görünürlük ve bilinirliliği arttırır. Olabildiğince çok arama motorları ve dizinlerinde Web sitenizin görülmesi daha fazla ziyaretçi çekerek sitenizin bilinirliliğini arttıracak ve hatta sitenize geri link (back link) verilmesini de sağlayacaktır.

Arama motoru optimizasyonu hakkında genel olarak söylenebilecekler:

  • Uzun dönem yer almayı sağlar. (Low Cost Per Click (CPC))
  • Hedef kitlenin sizi bulmasını sağlar. (Positions your pages as targeted entry points)
  • Arama motoru optimizasyonu web sitenizin tasarıminı veya görünümünü değiştirmez.

Başarılı organik arama motoru listelemeleri bir günde gerçekleşmiyor, arama motoru sıralamalarında istikrarlı ve sabit listelemeler için yoğun çaba, beceri ve zaman gerekiyor.

Genel olarak iyibir Arama Motoru optimizasyonu için:

  • Hedefli bir strateji oluşturulmalı.
  • Kapsamlı bir yaygin anahtar kelime araştırması yapılmalı.
  • Devam eden optimizasyon ve pazarlama taktikleri seçilmeli.
  • İşlem yapmaya eğilimli nitelikli ziyaretçi grubu belirlenmeli.

Tüm bu şartlar değerlendirilerek gerçekleştirilen arama Motoru optimizasyonu (SEO) için yapılan yatirim kısa bir süre sonra kendisini öder.

No Comment

Comments are closed.